SIK SORULAN SORULAR

Prefabrik Evler Hakkında Merak Ettikleriniz

Binaların deprem, rüzgar, yangın dayanımı nasıldır?

Taşıyıcı sistem çelik ağırlığı, projeye göre 30-50 kg/m2 ağırlıkta olup, beton taşıyıcıların 1/10 u ağırlığa sahiptir. Deprem ve fırtınalarda binaya gelen yanal, dinamik yükler ağır kütleleri çok daha kuvvetli etkilemektedir. Hafif olan bu sistem ise çok az etkilemekte ve esnek olan hafif çelik profiller darbeleri absorbe etmektedir. Amerika, Avusturalya, Avrupa ülkelerinde 50 yıldan daha uzun süredir kullanılan bu sistemin güvenilirliği, geçen sürede test edilmiş ve kanıtlanmıştır. Deprem ve rüzgara karşı Türk deprem şartnamesi ve uluslararası şartnamelere uygun olarak tasarlanmakta ve üretilmektedir. Duvar ve tavan izolasyonunda ve yüzey kaplamasında kullandığımız taş yünü ve fibercement kesinlikle yanmayan malzemeler olup, çok yüksek yangın dayanımı sağlamaktadırlar.

Bina yapımında hiç bir şekilde beton kullanmıyor musunuz?

Bu yapı sisteminde klasik betonu yalnızca toprak altı seviyesinde temel ve bodrum katlar için kullanıyoruz.

Hafif çelik binaların ekonomik ömrü kaç yıldır?

Hafif çelik yapılar, betonarme binalarda olduğu gibi 60-70 yıl ekonomik ömür gözönünde bulundurularak tasarlanmış olup, tüm parçalar vidalı sökülebilir ve değiştirilebilir olduğundan gerektiği durumlarda bakım yapılarak ekonomik ömrü dahada uzatılabilir.

Binaların ısıtılması betonarme binalara göre ne kadar ekonomiktir?

En az %70 daha ekonomiktir. Binanın kurulacağı bölgenin iklim şartlarına uygun hesaplama yapılarak, kullanılan taş yününün yoğunluğu ve kalınlığı arttırılarak, bir m2 alanın bir kış sezonu boyunca 2,5 lt mazot ile ısıtılması mümkün olmaktadır. Örneğin 200 m2 lik bir yapının yakıt tüketimi 6 aylık kış döneminde 500 lt civarında olmaktadır.

Bina modelleri ve mimari planları standart uygulamalar dışında olabilir mi?

Mevcut web sitemizde bulunan modeller haricinde, farklı modellerimiz de mevcuttur. Bireysel uygulamalar haricinde, site şeklindeki projelerde özel çalışmalar yapılmaktadır veya müşterinin çizdirmiş olduğu bir projeyi de uygulamaktayız.

Beğendiğimiz evi çelik iskelet şeklinde alabilir miyim?

Alabilirsiniz isteğe bağlı olarak imal etme imkanımız vardır.

Binamın içini istediğim gibi dekore ettirebilir miyim?

Bizim tercihimiz her ev sahibinin zevkine uygun iç dizaynı kendisinin tasarlamasıdır. İstediğiniz gibi tasarım yapabilirsiniz beton evlerle yapılamayan bina içi estetik verilebilmemtedir bu iç ve dış için geçerlidir.

Bina ruhsat ve resmi işlemlerini siz yapıyor musunuz?

Standart projelerden birisini seçip sipariş ettiyseniz, size mimari ve statik projenizi veriyoruz. Geri kalan işlemler size aittir.

Bina zemin hazırlığı ve temel betonunu müşteri kendisi mi yaptırıyor?

Temel de keşif yapımandın sonra arazi şartlarına uygun fiyat verilmektedir Binanın kurulacağı arazi ve zemin yapısı mühendislerimiz tarafından incelendikten sonra, uygun olan yapım şekli konusunda danışmanlık hizmeti verilir. Ayarıca Müşteri tarafından yapılabilir.

Bu sistemle apartman yapılabilir mi?

4 kata kadar hafif çelik, 4 kattan sonra 12 kata kadar hadde çelikle birlikte kompozit yapılar üretilebilmektedir.

Hafif çelik yapı sistemi konutlar haricinde de kullanılıyor mu?

Showroom, ticari yapılar, depolar, sanayi yapılarında da kullanılmaktadır. 24 mt açıklık geçen standart makaslarımız mevcut olup, projeye göre farklı hesaplamalarda yapılmaktadır. Seri üretim çatı makası ve döşeme kirişileri, iç ve dış bölme duvarları üretimi, istenilen ebatlarda yapılabilmektedir.

Evimin oda bölmelerinde daha sonra değişiklik yapabilir miyim?

Firmamız kontrolunda, taşıyıcı olmayan ara duvarların yerlerini değiştirebilir, daha fazla bölme yapılabilir,yatay olarak binanızı büyütebilirsiniz.

Elektrik ve su boruları duvarların içindemi yoksa yüzeyinde mi döşeniyor?

Tesisat boruları, konteyner şeklinde yapılan binalarda, genellikle dışardan döşenmektedir. Bizim sistemimizde elektrik, kalorifer, su tesisatları eksiz kablo ve borularla tamamen gizli duvar ve zemin panelleri arasında döşenmektedir.

Binamın üzerine kat çıkabilir miyim?

Siparişiniz esnasında 3 katlı bir binanın, sadece bir veya iki katını alabilirsiniz, fakat statik hesaplar, projeleriniz ve ruhsatınız 3 katlı bina için hazırlanacaktır. Çatı yerine su ve ısı izolasyonlu teras şeklinde arakat yapılır.

Standart üretimde binamın kapı, pencere dış cephe kaplamaları konusunda seçme şansım var mı?

Tamamen isteğe bağlıdır istediğinizi yaptırabilirsiniz.

Facebook Sayfamız